Autor:
Kenneth Kadastik

Raju reede vesinikuga: konverentsid, pannkoogid ja inseneeria

Eelmise nädala reedel, 6. detsembril, olid TÜ keemia instituudi töötajad ja õppurid ametis vesinikuenergeetika tutvustamisega erinevatel üritustel üle Eesti.

Rapla Gümnaasiumis toimus 6. detsembril noortele suunatud keskkonnakonverents “Keskkond ja meie”, mille alateemaks oli "Heleroheline ja tumeroheline". See oli järjekorras juba neljas keskkonnateemaline konverents, mida Rapla Rotary klubi eestvedamisel korraldati. Konverentsil osalesid peamiselt 9.–12. klasside õpilased Raplamaa erinevatest koolidest, kuid publiku seas oli ka teisi keskkonnateemade huvilisi.

Konverentsil esinesid erinevate erialade eksperdid nii era- kui riigisektorist, nende seas ka Tartu Ülikooli elektrokeemia professor Jaak Nerut, kes pidas ettekande teemal “Vesiniku roll taastuvenergeetikas”. Ettekandele järgnes elav arutelu, mis näitas, et kliimaküsimused pakuvad huvi laiale sihtrühmale.

Päeva jooksul demonstreeris TÜ kaasprofessor Rutha Jäger kooliõpilastele ja teistele konverentsil osalejatele vesinikuenergeetika tervikahela toimimist demosüsteemi abil. Kohapeal sai näha, kuidas on omavahel seotud päikesepaneel, vesiniku tootmine elektrolüüseris, toodetud vesiniku hoiustamine ja selle kasutamine kütuseelemendis elektri taastootmiseks.

Esmakordselt oli konverentsil kaasas ka füüsika-, keemia- ja materjaliteaduse õppekava tutvustav pilkupüüdev roll-up-bänner “Nähtamatu Mees”.

Image
Jaak Neruti vesiniku teemaline ettekanne
Jaak Neruti vesiniku teemaline ettekanne (autor: Rutha Jäger)
Image
Rapla Gümnaasium demo
Vesinikuenergeetika demonstratsioon (autor: Jaak Nerut)
Image
Vesinikuenergeetika demo Robotexil
Vesinikuenergeetika demo Robotexil (autor: Kenneth Kadastik)

Samal päeval toimus Tallinnas robootikavõistlus Robotex. Seal tutvustas noortele inseneridele vesinikuenergeetika demosüsteemi bakalaureuseõppe tudeng Siim Lukas Lokotar. Robotexil oli kaasas ka rahva lemmik – keemia instituudi vesinikuenergial töötav pannkoogimasin. Pannkookide küpsetamise ajal selgitas nooremteadur Karl-Ander Kasuk huvilistele masina toimimispõhimõtteid.

Sel aastal jõudis Robotexile kahe päeva peale võistlema 2500 osalejat. Lisaks külastas festivali üle 3000 inimese, mis on 30% rohkem kui eelmisel aastal.

Kokku küpsetati päeva jooksul ligi tuhat minipannkooki ning vesinikuenergeetikat tutvustati kõigile – lasteaialastest kuni India suursaadikuni.

Image
TÜ keemia instituut Robotexil
TÜ keemia instituut Robotexil (autor: Kenneth Kadastik)

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Analüütilise keemia õppetool valmistamas küpsisetorti

Teadus taldrikul: küpsisetort keemiku moodi

Tiksu ja ülikooli inimesed ühisel rattasõidul

Talvine kestlikkuse infokiri paneb mõtlema, kuidas kujundada tulevikku vastutustundlikult

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele